Rozhlédnutí páté

Včera jsem byla s Kačkou, strůjkyní dobrovolnického programu Přečti, kde senioři sami bourají první stereotyp – jsou dobrovolníky, na Konferenci WO.men: Jak nepodléhat stereotypům? Mluvilo se o životě, stereotypech a o tom, jak se osvobodit od očekávání, být sám sebou a nenechat se limitovat předsudky. Vedle pro mne inspirativních osobností, jako je například Pavlína Louženská nebo Emma Smetana, promluvilo dalších šest zajímavých žen a také jeden muž, Ondřej Brzobohatý.

Stejně tak, jako byly stereotypy tématem této konference, i my v Mezi námi řešíme pozitivní a negativní postoje ke stáří, dětem, ale i těm, kteří s danými skupinami pracují. A příští týden na 7. setkání spolupracujících s Mezi námi budeme tato témata otevírat a společně o nich diskutovat. Jsem zvědavá. Zajímá mě, co si o věkových skupinách myslí lidé, bez kterých by se nemohli pravidelně potkávat ti, mezi nimiž je rozdíl třeba i 80 let.

Průměrný věk nás v Mezi námi je 41 let, tedy o rok méně, než je průměrný věk v České republice, kde nyní senioři tvoří 17% populace, ale v polovině tohoto století už to bude jedna třetina … a hádejte, kde budu já.)
Ale já se nebojím, vždyť třeba bude většina populace v roce 2045 utíkat ze skutečného světa do virtuální reality, kde je možné cokoliv, jak to ukazuje poslední film 72letého seniora Stevena Spielberga Ready Player One: Hra začíná.

Takže pojďme vystoupit ze své komfortní zóny a pojďme měnit stereotypy o seniorech spolu s námi. Jak řekl Mahátma Gándhí “Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě”.

10. dubna 2018