Sousedé plus v Ivančicích

Projekt SOUSEDÉ plus® se prezentoval na Slavnostech chřestu v Ivančicích na Moravě.

Přijeli jsme i my z Mezi námi se svou dílničkou pro všechny generace.

„Já dělám máslo a tady kolegyně ze Zlína zase ráda žehlí“, ozývala se na ivančickém náměstí ze stánku projektu SOUSEDÉ plus® selka amatérka paní Marta z Vysočiny.  Nejen tam totiž funguje úžasná platforma přátelské sousedské výpomoci, kde platidlem je váš čas a hlavním heslem „já umím to a ty zas tohle“. Krásný nápad, který pochází z Rakouska, realizuje spolek v Čechách už v několika krajích.
V Ivančicích kromě slavností proběhlo i celorepublikové květnové setkání krajských koordinátorů. Přijeli zástupci z Plzně, z Prahy, ze Zlína, ze zmíněné Vysočiny nebo Středočeského kraje. Stánek organizace zaujal i hejtmana kraje, pana Bohumila Šimka, který rád ochutnal domácí čerstvě připravené máslo. Stejně jako desítky dalších návštěvníků slavností. V naší tvořivé dílničce, kde se vyráběly záložky do knížek, se pobavily spíše dámy, zato ale všech generací. Od 3 do 70 let se do tvoření pustily se stejným zápalem a s krásnými výsledky.

„SOUSEDÉ plus® je komunitně zaměřený projekt, kde každý člen sítě nabízí nějakou svou dovednost nebo radost výměnou za dovednost někoho jiného“, říká průkopnice Vlasta Faiferlíková, ředitelka plzeňského Mezigeneračního centra TOTEM, z.s.

Tak například zmíněná paní Vlasta nabízí hodiny meditace a vybírá si naopak, mimo jiné, čas seniorky paní Marušky, která ráda a dobře zašívá a upravuje oděvy. Ta zase využije pomoc pana Radima, který jí přiveze těžký nákup až domů, a ten si občas rád zajde na meditaci paní Vlasty. A kruh se uzavírá. Kolik hodin do projektu vložíte, tolik si jich také můžete „vybrat“. Čas se eviduje v jednoduchém systému, stejně jako nabídka služeb, která nemá limity. Může to být od hlídání dětí, pečení buchet, doučování matematiky, přes úklid u seniora až po sekání zahrady a přitlučení poličky. Kromě samotné podpory a pomoci se tak krásně podporují místní komunity a výrazně se posílí míra soběstačnosti seniorů.

To se nám v Mezi námi samozřejmě moc líbí, a proto jsme se stali partnerem moravského setkání a naše paní ředitelka Linda Obrtelová pražskou koordinátorkou celého projektu Sousedé plus a Mezi námi se snaží své aktivity obohatit o tento program.

Pokud vás tato aktivita zaujala a rádi byste se zapojili, neváhejte.

24.5.2017