Propojování dětí se seniory oceňuje nová značka „Mezigeneračně“

Školy, školky nebo zařízení pro seniory mohou získat nové ocenění, značku s názvem Mezigeneračně. A to v případě, že dlouhodobě a aktivně napomáhají sbližování mezi nejmladšími a nejstaršími generacemi.

„Pro děti je setkávání se seniory velmi přínosné. Dává jim jiný obzor, rozvahu, klid a poznání, že stáří je předsudek,“ uvádí Linda Obrtelová, ředitelka organizace Mezi námi. A dodává: „Společnost často bere staré lidi s despektem, ale děti při osobních setkáních zjistí, že stáří nemusí být vždy překážka, ba naopak. Se starými lidmi může být legrace. Mohou být pro děti dobří parťáci i proto, že se jim věnují, mají na ně čas a baví je podobné věci.“

Mezi námi o.p.s. organizuje pravidelná setkávání dětí z mateřských školek se seniory. Hlavní aktivitou je program Povídej. Babičky a dědečkové tráví s dětmi čas, vypráví jim, hrají si s nimi, předčítají jim. Cílem není jen zapojit starší generaci do smysluplných aktivit, jde především o vzdělávání a vychovávání nových generací v úctě ke stáří.

Značka Mezigeneračně je oceněním za vynaložené práce a energie škol, školek či seniorských zařízení v mezigenerační oblasti. Znamená také prestiž a výjimečnost. Znamená, že daná instituce je součástí jedinečného dlouhodobého projektu, který napomáhá sbližování generací.

text ke stažení zde

Jsou s námi