Program PŘEČTI
V programu PŘEČTI naše pohádkové čtecí babičky a dědečkové čtou dětem pohádky v mateřských školách. Vždy se snažíme vybrat školku, která je pro seniora blízká, ať již vzdáleností nebo srdcem. Program, který běží od září 2015, se setkal s velkým ohlasem jak ze strany mateřských škol, tak i seniorů. Nejvíce čtecích babiček a dědečků, kteří chodí pravidelně dětem číst, je v Praze, ale postupně se jejich řady rozšiřují i v dalších regionech České republiky.
Od podzimu 2017 je program PŘEČTI (dobrovolnický program pro seniory) akreditován Ministerstvem vnitra ČR.
KDO JE POHÁDKOVÁ ČTECÍ BABIČKA NEBO DĚDEČEK?
Senioři, kteří chodí pravidelně jednou týdně číst dětem pohádky do mateřské školy se stávají pohádkovými čtecími babičkami a dědečky. Právě díky pravidelnosti se zde otevírá prostor pro vznik mezigeneračních vazeb, dialogu a přátelství. Pro děti se čtení s pohádkovou čtecí babičkou nebo dědečkem stává neodmyslitelnou součástí běžného týdne. Při poslechu rozvíjí svou fantazii a cit pro jazyk. Mohou vstřebávat od seniorů klid, rozvahu a přiblížit se starší generaci. Senioři na oplátku čerpají energii z radosti, upřímnosti a vitality těch nejmenších. Důležitý je pocit užitečnosti a potřebnosti, který díky němu opět získávají. Chcete se stát pohádkovou čtecí babičkou nebo dědečkem?
SPOLUPRÁCE V REGIONECH
Ať chce číst babička v Plzni nebo dědeček v Třebíči, rádi je přivítáme v našich řadách. V regionech se také snažíme najít seniorům školku co nejblíže jejich bydlišti či na základě jejich osobních preferencí. V regionech se o čtecí babičky a dědečky staráme i prostřednictvím místních spřátelených organizací, se kterými spolupracujeme. Díky tomu je hledání vhodných školek pro dobrovolníky efektivnější, a pohádkové babičky i dědečci mají zajištěnu komplexní péči přímo ve svém městě.
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Praha
Mezi námi, o.p.s.
Eva Menčíková, tel.: 605 785 020, email: eva.mencikova@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Olomouc
Rodinné centrum Heřmánek, z.s.
Hana Klicperová, tel.: 777 007 279, email: klub-olomouc@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Brno
Tereza Tichá, tel.: 733 398 051, email: klub-brno@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Teplice
Veronika Bártová, tel: 604 200 616, email: klub-teplice@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Třebíč
Jitka Nevrzalová, tel: 737 768 520, email: klub-trebic@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Prostějov
Maria Říčánková, tel: 736 606 682, email: klub-prostejov@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Hradec Králové
Jana Fröhlichová, tel.: 728 483 919, jana.frohlichova@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků České Budějovice
Markéta Dušková, tel.: 737 442 712, marketa.duskova@mezi-nami.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Plzeň
Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s.
Blanka Sýkorová, tel: 773 319 273, email: sykorova@totemplzen.cz
Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků Kadaň
RADKA z.s veřejně prospěšná nezisková organizace
Pavlína Abari, tel: 734 503 113 email: abaripavlina@radka.info
Pokud v daném místě nebo okolí zatím není navázána spolupráce s místní organizací, o čtecí seniory a jejich mateřské školy se starají přímo koordinátorky programů z Mezi námi.
KLUB POHÁDKOVÝCH ČTECÍCH BABIČEK A DĚDEČKŮ
Senioři, kteří chodí do školek číst, mají spoustu zážitků a poznatků spojených s jejich malými posluchači a chtějí se o ně vzájemně podělit. Právě z tohoto důvodu vznikl Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, jehož členové jsou všichni čtecí senioři. Na pravidelných klubových setkáních, která pro ně každé čtvrtletí připravujeme, mají dobrovolníci prostor nejen na sdílení zkušeností ze čtení, ale součástí bývají také přednášky na zajímavá témata či beseda s výjimečnou osobností.
V průběhu celého roku se mohou senioři také zúčastnit dalších SEMINÁŘŮ. V naší knihovně si senioři mohou půjčit dětské knihy, které pak čtou dětem ve školkách.
SEMINÁŘE a VZDĚLÁVÁNÍ
Seminář „Čteme dětem poutavě“
Každý nový senior, který se zapojí do programu Přečti absolvuje seminář „Čteme dětem poutavě“. Na něm se dozví, jak pracovat s hlasem, aby jeho čtení bylo pro dětské posluchače poutavé, zároveň také jak se šetrně chovat ke svým hlasivkám, aby čtení bylo potěšením. Lektorkou semináře je MgA. Alena Špačková, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti práce s hlasem a rétoriky. Kromě jiného je autorkou knihy Moderní rétorika a vede stejnojmenné kurzy včetně zaměření na techniku mluveného slova.
Další vzdělávání a aktivity
Členům čtecího klubu nabízíme také jiné semináře na rozličná témata jako možnost dalšího vzdělávání. Oblíbenými jsou například ty zaměřené na mezigenerační komunikaci, psychologii, rodinnou problematiku a osobní rozvoj.
NAŠE ČTECÍ BABIČKY A DĚDEČCI
Pohádkových čtecích babiček a dědečků je v České republice již více než 250 a všichni jsou stejně úžasní a pro “své” děti, kterým chodí číst, naprosto jedineční. Dovolte nám některé představit:
MIRKA
Dětem bych chtěla předat lásku ke knížkám. Dnes se hodně používají elektronické knihy, ale podle mě to nemá zdaleka takový půvab, jako když si člověk vezme tu papírovou knížku a listuje si v ní a občas udělá nějaké to oslí ucho. A ta knížka voní. To je přeci požitek.
ZUZKA
Je to zaručená půlhodina štěstí týdně, kterou mi nikdo nevezme.
JIŘÍ
Na ulici jsem potkal jednu maminku, kterou jsem viděl poprvé a moc mi děkovala za to, co pro ty děti dělám. To člověka naplňuje pocitem uspokojení, ale i radosti, že pro ty děti děláme správnou věc.
ALENA
Celý život jsem pracovala ve školství, takže by mi kontakt s dětmi v důchodu chyběl. A ti nejmenší jsou rádi, když se paní učitelka na chvíli vymění za někoho jiného. Někdo z nich ani svou babičku nemá, nebo má mladou, ještě pracující, která na čtení pohádek nemá čas. Rodiče taky ne, tak si jejich ratolesti poslech užijí ve školce. A taky si s námi rádi popovídají. Někdy se společně hodně nasmějeme, ale jen chvilku, jsem tam přeci hlavně proto, abych je uspala.
JARMILA
Desítky párů dětských očí se dívají a já spolu s nimi vstupuji také do krásného světa pohádek a k tomu mne napadají příběhy z mého dětství, které při tom vyprávím. A také dětská objetí a hlazení v těch krásných chvílích čtení přítomno tu je, a každý můj verš s námi souzní a lehounce se rýmuje. A protože také s dětmi kreslím na seminářích, je pro mne pohádkové čtení ve školce nádherným časem uvolnění, relaxace a krásného pocitu naplnění.
JARMILA Š.
S knihami jsem vyrůstala (naši měli knihkupectví) a dodnes je pro mne kniha nepostradatelnou věcí. Největší záhadou v dnešní době je pro mne přijít na to, co bude děti bavit. Snad se mi to až dosud dařilo, ale přesto jsem měla dojem, že děti baví víc hra než čtení a tak jsme si i některé pohádky zinscenovali a kombinovali jsme čtení s písničkami a tanečky. Nejraději měly Zajíčka v své jamce.
OLGA
Kdo by mohl dětem číst, ať se s nimi setkává, ať je poslouchá. Nejde jen o to jim číst, ale je poslouchat. Já mám báječnou zkušenost - ptala jsem se dětí, co chtějí číst, a byla jsem překvapená, jakou pestrost zájmů už jsem viděla.
LUDMILA
Čtení v MŠ je pro mne neustále úžasným zdrojem energie a uvědomění si důležitosti budování krásných a podnětných vztahů mezi nejstaršími a nejmladšími jedinci.
MÍLA
Při čtení pohádky o Sněhurce a sedmi trpaslících jsem vytáhla obyčejné, ale "kouzelné" zrcátko. “Kouzelné zrcátko, co mi povíš zakrátko? Babičko Mílo, proč se ptáš? Vždyť dědu Jardu přece máš. Je hodný a má tě rád, tak co si můžeš ještě přát?” Chvíli bylo velké ticho a potom se ozvala jedna čiperná holčička z lehátka. “Babičko Mílo, když je ten děda Jarda tak hodný a má tě rád, přiveď ho k nám do školky, abysme ho viděly.” No, není to úžasné? Tvář mi ozářil šťastný úsměv. Jsem ráda, že dělám čtecí babičku.
VLÁĎA
Přes padesát let jsem pracoval s většími dětmi jako sbormistr, a teď jsem šťasten, když se mohu pravidelně setkávat s těmi nejmenšími, povídat si s nimi, číst jim pohádky a občas jim i zazpívat. Dojalo mě třeba, když mi k Vánocům nakreslili milý obrázek. Je to krásná, vděčná záliba!
VĚRA
Proč čtu? Pro pocit sdílení. Pro neopakovatelný zážitek z propojení se světem dětské fantazie, bezprostředních emocí a čisté radosti. A pro malou jiskřičku naděje, že třeba – možná - aspoň některý z mých úžasných posluchačů jednou podlehne kouzlu písmenek stejně jako já. Upozornění pro nové adepty čtecích babiček a dědečků: vznik závislosti je nevyhnutelný. Nebojte se a podlehněte. Čtěte!